Sevil İnce

Sevil İnce


Pedalla yolculuk zamanı

01 Şubat 2021 - 09:54 - Güncelleme: 01 Şubat 2021 - 10:51


Yeni yerlere yolcukları her zaman çok severim. Bilmediğim bir sokakta yürümek, bisiklete binmek, karşıma beklenmedik bir anda çıkan tarihi bir yer, köşedeki kahvede tadılan yerel bir lezzet... Bunlar bende inanılmaz mutluluk yaratır. Gönül gözüm bayram eder.

Gittiğim yerde gezdiğim kadar, öncesinde yaptığım hazırlık da benim için aynı derece heyecan vericidir. Gideceğim şehrin önce ziyaret edilecek tarihi noktalarının listesini çıkartır, bisiklet ile ulaşım rotalarına bakar, meşhur lokantasını, kahvehanesini ya da tatlıcısını araştırırım. Uğramadan geçmem, buralar insana dokunan yerlerdir. 

Üniversite son sınıfta değişim programı ile Polonya’nın Krakow şehrindeydim bir yıl. Yolculuk zamanlarım çok oldu.  Avrupa’da ülkeler arası seyahat etmek bir şehirden diğerine gider gibi çok kolay. Çok cüzi paralarla 13 ülke görme fırsatım oldu. O yılların bir başka güzelliği de tabii ki öğrenci olmamdı. Öğrenciler için ulaşım araçları indirimli, müzeler ücretsiz veya daha uygun. En güzeli de şehrin her noktasında kolayca kiralanan bisikletlerdi.

Gezerken dikkatimi çeken noktalardan bir tanesi de insanların bir yerden bir yere giderken ulaşım aracı olarak sürekli bisiklet kullanmalarıydı. Uygun kıyafetlerle yağmur çamur demeden bisiklet ile ulaşıma devam ediyorlar. Çocuklarını çok küçük yaştan itibaren bisiklet kullanımına teşvik ediyor, onlarla trafikte bisiklet sürme alıştırması yapıyorlar. Bizim ülkemizde maalesef motorlu taşıt kullanımı çok yaygın. Orada ise kuryeler, yemek götüren çalışanlar hep bisikletli. Bisiklet onlar için ilk tercih ettikleri ulaşım aracı. Dünyamızı korumak için çevreyi kirletmeyen motorsuz ulaşım aracı. Tabii her sokak ve caddede özel bisiklet yolları olması bisikletin daha fazla kullanılabilir olmasını sağlıyor.

Düşünsenize İstanbul’da bisiklet ile işe gitmeye çalıştığınızı o trafikte. Sanırım merkez noktalar için şimdilik bu zor. Belediyeler yeni yerleşim bölgelerinde bisiklet kültürünün yaygınlaştırılması için çevre düzenlemelerine bisiklet yollarını ve kolay kiralanabilir bisiklet noktalarını eklemelidir. Bu çağın gerekliliğidir.

İzmir bisiklet kullanımı açısından çok daha avantajlı bir şehir. Özel bisiklet yolları ile bir uçtan bir uca çok rahat bir şekilde hiçbir tehlike ile karşılaşmadan yolculuk yapabilirsiniz. İzmir Büyük Şehir Belediyesi bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve teşvik etmek amacıyla bisikletli yolculardan deniz ulaşımında sadece 5 kuruş alıyor. Özel bisiklet geçiş turnikelerinden geçiyor, bisikletinizi vapurun bisiklet parkına park ediyor, keyifli bir yolculuk geçiriyorsunuz.

Arabaya binip doğayı kirletmektense, ulaşımda bisiklet kullanmayı ben de çok seviyorum. Pedalı hızla çevirirken, rüzgarın yüzüme çarpan serinliği beni özgür hissettiriyor. Kendimize sevgimiz ve dünyamıza saygımız için haydi pedalla yolculuk zamanı!