Sevil İnce

Sevil İnce


Çocuklara okumayı nasıl sevdiririz?

18 Ocak 2021 - 08:54 - Güncelleme: 18 Ocak 2021 - 09:03


Çocuğa okuma alışkanlığı kazandırmak... Tüm ebeveynler bunu ister sanırım, çocuk okuldan kalan boş zamanlarında oyun oynasın, tv izlesin ama kitap da okusun. Bu kitap çocuğa “yararlı” da olsun.

Geçen gün yayınevine kargo getiren görevli “yayınevi mi burası?” diye sordu, ardından ilk cümlesi “biz çocuklara kitap okumayı bir türlü sevdiremedik” oldu.

Çocukta kitap sevgisinin çok küçük yaşlardan itibaren kazandırıldığını düşünüyorum. Özellikle çocuğun ebeveynlerinin kitap ile olan ilişkisini gözlemlemesi, evde kitaplık olan bir çocukluk geçirmesi, çocuğun kitap ile olan bağını güçlendirdiği aşikardır. Çünkü çocuk söylenileni yapmaz, yapılanı yapar. Çocuklar çok iyi birer gözlemci ve taklitçidirler. Ve biz onların en yakın rehberleriyiz.

Yazar ve yayıncı Mine Soysal Edebiyat Atölyesi Dergisi’ndeki çocuk edebiyatı üzerine röportajında “ kitap okuma alışkanlığı demesek, kitap okuma zevki, keyfi desek? Kitap okumak, bunun çok ötesinde bir zihinsel faaliyet. Keşfetmesi, içselleşmesi, gelişmesi, insandan insana değişebilen katmanlı ve gizemli bir yolculuk...” olarak tanımlıyor kitap okuma serüvenini.

Alışkanlık sözcük anlamı ile iç ve dış etkilerle öğrenilerek edinilmiş davranıştır. Yani sizin düzenli olarak çocuğunuza “bugün kitabını okudun mu?” sorusunu sormayı bıraktığınızda, o gün unutulacak bir sürece girer.

Yapılan en büyük hatalardan birinin “oğlum hadi kitabını oku!” gibi çocuğa buyruklar vermek olduğunu düşünüyorum. Eğer çocuğumuza bunun zorla yapılan bir eylem değil içten gelen keyifli bir zaman geçirme aracı olduğunu göstermek istiyorsak “haydi gel beraber kitap okuyalım. 20 dk sonunda kitaplarımızı birbirimize anlatalım.” şeklinde yaklaşalım. Hem bu zamanı keyifli ebeveyn çocuk dilimine dönüştürebiliriz hem de çocuğumuza güzel bir örnek teşkil ederiz.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre çocuğun okul başarısı evdeki kitap sayısıyla doğru orantılı olarak artıyor; yani bir evde ne kadar çok kitap varsa, çocuğun başarılı olma eğilimi o derece yüksek oluyor. Evlerimizde çocukların gözleri önünde olan, erişebilecekleri kitaplıklar yaratmalıyız. Çocuğun yaş aralığına uygun, araştırarak kitaplar seçmeliyiz. Çocuk kendi kitaplarını seçecek yaşa geldiği zaman çocuğun okuma alanına müdahalede bulunmamalıyız. Çocuklarımız eminim kendileri için en “yararlı” kitabı zamanla bulacaklardır.

Okuma sevgisinden bahsettik. Okumak kadar keyifli bir şey varsa o da yazmak olmalı...Bu haftadan itibaren ben de yazılarımla Ege’nin Sözü’nde olacağım. Yeni sayfalarda buluşalım.