Serap Üstün

Serap Üstün


Zaman Yönetimi

13 Ekim 2021 - 10:56

Zaman yönetimi hepimiz için günün en önemli konuları arasında yer alıyor. Genel olarak hızına yetişemediğimiz bir zamandan çok onu yönetemediğimizden yakınıyoruz aslında. Teşhisi doğru koyduğumuzda arayış başlıyor. Ne yapmalı? Hangi işlere öncelik vermeliyiz, hangilerini erteleyebiliriz, hatta bazılarını es geçebilir miyiz?
            Bu noktada, sevgili Yasemin Karakaya’nın Girişimci Kadınlar Akademisi tarafından düzenlenen “Zaman Yönetimi” eğitiminde anlattığı pratik tekniği aktarmayı önemsiyorum. Çünkü bu yöntemi uygulamak hayatımızı kolaylaştırıyor. Nasıl mı? Kendimizi giderek daha fazla sıkışmış ve yetersiz hissettiğimizde önümüzdeki yapılacak işler listesine bakacağız. Elbette bunların üstesinden gelebileceğimiz sınırlı bir zaman var. Yapılacak işler konusunda şu iki soruyu sormamız yeterli: Acil mi? Önemli mi?
Acil ve önemli olan işler hemen şimdi yapılacak olanlar, acil olup önemli olmayanlar devredilebilir, acil olmadığı halde önemli bulduğumuz işler mutlaka planlanmalı,  hem acil hem de önemli değilse o işin peşini bırakalım, boş verelim ve rahatlayalım.
İş verimliliğimizi arttıracak tüm etkenler de zamanı daha iyi yönetmemizi sağlar. Bu yollar, kişiden kişiye, durumdan duruma değişir. Etkin olarak çalışabildiğimiz saatler bile farklı olduğuna göre kendimize neyin iyi geleceğini önce kendimiz bulmalıyız. Bunun için kontrollü deney yaptığımızı düşünelim. Her denememizde farklı bir değişkenin bizi nasıl etkilediğini fark edersek sonraki hamleyi ona göre yaparız. Tam bir akıl oyunu gibi.
Örneğin, keyif aldığımız her şeye mutlaka gereken zamanı ayıralım. Nicel olarak çokluğunu ifade ettiğimiz saatler bazı işlerimize neden yeterli gelmez? Zihinsel ve ruhsal olarak yapmaya hazır olmadığımız her iş yolunda gitmemeye mahkumdur. Kendimizi yapacağımız işe hazırlamak için bize iyi gelen ne varsa yapabiliriz. Mesela beni iyileştiren uzun yürüyüşlerimdir. Çıktığım yolların başında ve sonunda aynı insan olmadığımı bilirim.
Kısaca, zamanla didişmek, onu yakalamaya çalışmak veya peşinden ah etmek yıpratıcı. Birlikte akıp gitmek, anları içimize sindirerek yaşamak mümkün. Düşman olarak değil dost kalarak… Kim bilerek ve isteyerek kendi hayatını güçleştirir ki? Bazen farkında olmadan yapıyoruz. Seçimlerimizle, daha doğrusu seçemeyişlerimizle. Şimdiye kadar olan zaman kaybı değil şimdiki kazanç mühim. Siz onu yönettikçe zaman sizi yönetemez. Ne vakit dara düşerseniz aklınızda bulunsun.