Serap Üstün

Serap Üstün


Göremediklerinizi göreceksiniz

04 Kasım 2021 - 10:52

İzmir tam bir açık hava müzesi. On yedi arkeolojik kazı alanı var. Devam eden çalışmalardaki gelişmeler paylaşıldıkça heyecanlanıyorum. Örneğin, Yeşilova ve Yassıtepe höyüklerinde yeni tespit edilen, sekiz bin yıl öncesine ait aslan ve beş bin yıllık panter kemikleri. Bu bölgedeki kazılarda her yıl yaklaşık iki yüz buluntu gün yüzüne çıkarılıyor. Ancak ne Ege Bölgesi’nde ne de Batı Anadolu’da daha önce böyle bir ize rastlanmış. Kazı Heyeti Başkanı, faunaya bakıldığında hiç rastlamadıkları bu bulguların İzmir için önemini vurgularken daha önce panter kabartmalarını sadece keramit ve çanaklarda gördüklerini söylüyor.
Sizlerle bu konuda takip ettiğim bir projeyi paylaşmam da faydalı olacaktır. İzmir Arkeoloji Müzesi’nde, “Göremediklerinizi Göreceksiniz” projesi kapsamında her ay, kazılarda çıkarılan çok nadir eserler bizlerle buluşuyor. Ekim ayı boyunca Klazemonai sunu kapları sergilendi. Urla ilçesindeki kazılarda bulunan kaplar, Antik Çağ’da tanrılara sunulan özel figürlü kaplar. Müzenin Eylül ayı konukları, Mısır'da cenaze ritüellerinde kullanılan ve İzmir'deki arkeolojik kazılarda çıkarılan iki bin yedi yüz yıllık Uşabti isimli heykelcikler olmuştu. Ağustos ise Antik Çağ'da ölümden sonra insan ruhuna eşlik ettiği düşünülen, iki bin üç yüz yıllık tanrı ve peri heykelciklerinin sergilendiği aydı. Aliağa ve Seferihisar’da yapılan kazılarda bulunmuş, restore edilip depolarda koruma altına alınmışlardı. Müze müdürü, ustalıkla işlenen heykelciklerin farklı medeniyetlerden izler taşıdığını ve medeniyetleri buluşturduğunu, paha biçilemeyecek kadar değerli olduklarını söyledi.
Yılın son iki ayında, bu anlamlı proje kapsamında bizi nelerin beklediğini merak ediyorum. Heyecanımı sizlerle paylaşmak bana iyi geldi. Aslında dilerim bu proje yeni yılda da yeni sürprizlerle devam eder. Bir yandan gündemi takip ederken diğer yandan bu buluşmalardan aldığım hazla besleniyorum. Buluntuların bize kattıkları dönemsel bilgilerin adeta hazine olduğunun bilincindeyim. Ayrıca, Bornova’daki panteri, Teos’ta ölümden sonra ruha eşlik etmek üzere yeryüzüne inmeye hazırlanan perileri, Eros’un dokunuşunu hissetmek gibisi yok. Hayatın akışında olan bitenlerden yorulduğunuz anlarda ya da ne bileyim can sıkıcı birkaç haber arasında belki bu büyüye siz de kapılırsınız.  Müzede gözlerim sizi arayacak. Buluşmak üzere…