Serap Üstün

Serap Üstün


Emek neydi?

10 Mart 2022 - 13:16

Önceki gün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günüydü. Tüm dünyada hem kadına hem de emeğe vurgu yapılan gündemden biz ülke olarak yine kurulmuş bariyerler, yasaklar ve engellerle payımızı aldık. Zaten bir gün öncesinde valiliklerden yapılan açıklamalarda yürüyüşlere ve basın açıklamalarına izin verilmeyeceği yönünde uyarılar gelmişti. Tüm güvenlik tedbirlerinin alındığı açıklamalarını hayretle izlemiştim. Kimden ve neden bu korku? Kutuplaştırılmadığımız tek konu bile kalmadı. Cinsiyetlerimiz dahil her konuda birilerinden ayrıldık. Kimisi sadece kadınlar günü demek istedi, kimisi emek günü dedi ama illaki farklı olacaktık.
Gelelim günün tarihine. Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak 8 Mart'ın seçilmesinin nedeni Birleşik Devletler’de o gün gerçekleşen olaydı. New York kentinin iğne işçileri sendikalarındaki çoğu sosyalist olan kadın işçilerin liderliğinde 8 Mart 1908 Pazar günü bir kadın eylemi için çağrı yapıldı. Manhattan'da, Lower East Side'ın tam ortasındaki Rutgers Meydanı'nda yüzlerce kadın oy hakkı talep etmek ve güçlü iğne işçileri sendikalarının kurulmasını gündeme getirmek için toplandı. Sonrasında, her yıl 8 Mart'ın bütün ülkelerdeki kadınların eşit haklar için mücadelesine adanmasını talep eden önerge hazırlandı ve 1911'de ilk Uluslararası Kadınlar Günü gerçekleştirildi. 8 Mart, "dünya kadınlarının mücadele ve dayanışma günü” oldu. Bizde ilk kutlama Ankara'da 1921 yılında gerçekleşti. 
Biz, kadın hakları konusunda tüm dünyaya örnek olacak ilkleri bu topraklarda yeşerten bir liderin, Atatürk’ün çocuklarıyız. Bugün ise mücadeleye gerek duyulan her alan, savunmada olduğumuzu gösterir. Saldırı varsa savunma söz konusudur. Karın tokluğuna çalışan milyonlarca insan, her şeyden önce insan, emeğinin karşılığını nerede alamıyorsa orada isyan eder. Bundan daha doğal ne olabilir? Açıkçası herkes ekmeğinin peşinde. Açlık karşısında, kuruldukları masalardan ve sıcak koltuklarından kalkmadan, tok karnına bir yandan çaylarını yudumlarken, bazı adamların aldığı bazı kararların hükmü yoktur. Bu kadar basit. İşin matematiğini anlamak için ideoloji isimleri bilmeye gerek var mı? Çok nettir ki her konuda kalıba sokma uğraşları ancak çaresizlikten doğar.  
Emek değerli. Neye emek veriyorsak onda biz yaşıyoruz. Kadınların ve erkeklerin birlikte güzelleştireceği bir dünyaya inanmaya devam ederek yeni güne başlıyorum. Böyle günlerde toplumsal dayanışmanın artması da inancımı perçinliyor. Fikirlerimiz, zorbalıkla sindirilemeyecek kadar köklü ve yolumuz gölge edilemeyecek kadar aydınlık.