Serap Üstün

Serap Üstün


Bugün kaç farklı kişisin?

09 Aralık 2021 - 10:39

Zihnim bulanık. Hangimizin değil? Başucu kitaplarımdan biri var ki ona ne zaman kapılıp gitsem ‘zaman’ diyorum ne tuhaf şey... Yazarıyla sanki aynı yüzyılda yaşamış, aynı kalbi taşımış, aynı beyin kıvrımlarından düşüncelerimizi süzmüşüz. Hatta bunlar da yetmemiş, hepsini aynı sözcüklerle dile getirmişiz.
            “Zamanın ne olduğunu bilemiyorum. Eğer bir ölçüsü varsa, gerçek olan hangisidir, onu da bilmiyorum. Saat ölçüsünün yanlış olduğunu biliyorum. Saat zamanı uzamsal olarak, dışarıdan böler. Duygu ölçüsünün de doğru olmadığını biliyorum: O zamanı değil, zamanın algılanışını böler. Düş ölçüsü hatalıdır: Düşün içindeyken kimi zaman yavaş, kimi zaman büyük bir hızla zamana değip geçeriz, yaşadıklarımızın hızı da tabiatını bilemediğim birtakım gizli akıntılara göre azalır ya da artar.”
                Sanki bir yerlerde hep bir hata var gibi. Bazen de her şeyi dışarıdan seyrediyormuşum gibi geliyor. Kendime yabancılaşıyorum. En büyük haksızlığı hislerime yapıyorum. Kimseden medet umduğum da yok.
            “Bari hissediyor muyum, düşünüyor muyum, var mıyım, bunları biliyor muyum acaba? Bir şey bildiğim yok: Renklerden, biçimlerden ve ifadelerden oluşan nesnel bir şema var, ben de onun sallanıp duran, ıskartaya çıkmış aynasıyım.”
            Anlaşılmayı istiyor muyuz? Bazılarımız içten içe istiyoruz. Kimimizin umurunda değil. Varlığı varlığıma karışan herkes ayrı bir ben olabilir mi? Bir imparator der ki: “Omnia fui, nihil…” Yani, “Her şeydim, hiçbir şeye değmezmiş.” Hayat, demiş Gabriel Tarde, yararsızlıktan geçerek imkansızı aramaktır. Ömer Hayyam da olsa böyle söylerdi.
            Bugün ben kaç farklı kişiyim? Kendini etrafında olup bitenden sorumlu hisseden, ancak başkalarını mutlu ederek mutlu olabilen, başına gelen her olumsuzlukta suçluluktan payını alan, pes edip geri çekilmeyi de bilen, çekilmediği durumlarda zehrini içine akıtan… Gerçek bir ruhu yakaladığında bırakmamanı söylüyor mu sana da iç sesin? Peki iç sesin kim? O da seni şaşırtanlardan biri mi? Yaşayıp gitmek güzel de derin bir nefes alıp durmak gerek bazen. Durmak kıymetli. Durduğunda karşısına dikildiğin herkese selam ver bugün. İçine döndüğünde bu soru yankılansın:
            Bugün kaç farklı kişisin?