Neslihan Yiğitler

Neslihan Yiğitler


Tutamadıkları öfkelerinin sebebini kadın sananlar

04 Nisan 2022 - 10:29

Şakanın şaka olmaktan çıkıp rahatsız etme noktasına geldiğini bu köşede farklı farklı anılar anlatarak değinmiştik. Geçen hafta 1 Nisan’ı eda ettiğimiz ve yeni bir olaylı Oscar törenine şahit olduğumuz için “Şaka Dosyası”nı tekrar açma gereği duydum.
            Şu yaşıma kadar (yazı ile kırk altı-rakamla 46)her şaka türüne hemen her yerde yani sokakta, iş yerinde, rakı masasında, plajda maruz kalan biri olarak yeni rastladığım bir şey oldu ki o da şaka yapılan kişi benim gibi eve gidip ağlamak yerine osmanlıyı şakacı kişiye yapıştırıverdi.
            Her şeyden önce söylemeliyim ki Osmanlı’nın ben tokadı da dâhil hiçbir şeyine sıcak bakmıyorum. Bu sevgisizliğimi başka bir köşemde konuşuruz. Diğer taraftan, Chris Rock’a yapılan tam bir şiddetti ve çok kötüydü. Bu “ama”larla, o da şaka yapmasaydılarla geçiştirilecek bir şey değil. Tarafım belli: “Şiddetsiz bir yaşam istiyorum.”
Chris Rock, kendisine mikrofon uzatan gazeteciye “olayı hazmettikten sonra” konuşacağını belirtmiş. Bu da çok haklı bir gerekçe elbette. Tüm şakacıları yarattıkları tahribatı düşünmeye, hazmetmeye ben de buradan davet ediyorum.
            Onlar yaptıklarını düşünüp hazmetmeye çalışırken gelelim “Will Smith”e. Beni o kadar şaşırttı ki töreni izlediğimden beri bayağı düşünüyorum. Lise yıllarından bu yana iyi kötü tüm dünyaya düzgün bir görünüş çizen bu ünlünün nasıl olup da bu denli “kendini saklayabildiğine ”şaşıyorum. Şiddetin bir gerekçesinin, sözelinin, fizikselinin hiçbir türüne izin vermeyeceğine, tarafı olmayacağına ant içmiş bizler için elbette çok şaşırtıcı oldu onun bu davranışı. Buna sessiz kalmanın da insanda yarattığı yıkıcılığı hesaba katarsak şiddet gördüğü yerde avaz avaz bağıran bizler için ona anlayış göstermek de pek tabi ki olanaksız. “Will Smith”den bize ne deyip de geçmeyin. “Benim hanımıma da böyle konuşsa ben de çakarım kafayı” diyenler de oldu töreni izledikten sonra. Yazımı aslında onlar için de yazıyorum. Bir de orada olup da adı hiç geçmeyen biri için. “Jada Pinkett Smith” için yazıyorum. Bakınız dostlar! Olay olduğundan beri “Will Smith, KARISINA şaka yapan Chris Rock’ı tokatladı.”deniyor. Hep birilerinin kızı, kız kardeşi, karısı olanlara sesleniyorum. Sevgili “Jada” biraz da sana düpedüz. “Bir kadının, kimsenin sahnelerde birilerini tokatlayarak korumasına ihtiyacı yok. Hastalığın için üzgünüz ama neden neden bu korunma isteği? Biz kendimizi şakalardan da, şiddetten de koruyabiliriz. Koruyacağız da.” Eril şiddet, kadını aşıp birbirlerine uygulanır şekle dönüştü. Üstelik tutamadıkları öfkelerinin sebebini “kadın olarak göstermeye de” başladılar.  Bir ödül töreninde kenarda köşede oturup birilerinin bizi şiddetle savunmasını istemiyor ve reddediyoruz.  
Orada tokattan öte görebildiğim resim bu. Olanları sizde görebiliyor musunuz?