Neslihan Yiğitler

Neslihan Yiğitler


Tepeden tırnağa yürek

29 Kasım 2021 - 12:05

Euroydu, dolardı, Türk Lirası’ydı, pul olduydu derken ekmeğin arasına koyup kafayı tümden yedik!
            Sorunlarımızın çözülüp çözülmemesini bir tarafa bıraktım peşi sıra gelen yorumlardan kaçacak delik bulamadık. “Soğan yiyiniz” söyleminden mi kaçalım? “otoyollara bakın bakın açılırsınız” yorumuna mı şaşalım, “iki kilo et yerine yarım kilo et yeriz, yine de taviz vermeyiz” atarına mı tutulalım karar veremedim.
Havan kime güzelim? Kime? Sonunda, dobarlan bırahma kendini! Dedim. Sokağa çıksak? Çıktık olmadı. İçeri mi girsek? Kapansak da olmadı. Hiçbir şey yıldırmadı bu talanı, bu doymayanı.
            Koca ağızlı bir canavar gibi asla doymayacak ve ölmeyecek gibi başımızda bu hacıyatmaz. Hiçbir yere gitmiyor, hiçbir şeyden korkmuyor. Dilinden düşürmediği Tanrı’sıyla yeni ne oyunlar kuruyor belli değil.
            Bizim yaşayacağımız vatandaş olarak en iyi ihtimal 70-75 yıllık bir ömür. Bu ömrün çoğunluğunda ekonomist, bir kısmında inşaatçı, işimiz düştüyse doktor, avukat olduk. Son on yıldır da apaçık “Survivor”ız zaten. Kimse Acun sevmem demesin bal gibi bu oyunun içinde hayatta kalmaya çalışıyoruz. Hayırlısı olsun işallah, maşallah.
            Aslında TV’ye çıktığı gün bayağı bir bekledim. Allah, kitap, kurtuluş savaşından sonra bir demlemelik “çay” televizyondan kafama kafama atsın diye bekledim ama olmadı, yapmadı. Ne ola ki! Belki bir sonraki konuşmasına kısmettir. Korkuyorum a dostlar! Üstelik tek başıma korkmadığımı da biliyorum. Kadınlar için yürüyemediğimiz, hayvanlar için ağlayamadığımız, haklarımızı koruyamadığımız bu ülkede efendi gibi gidip oy verebilecek miyiz? Bu yürüyüşleri yapmak için kuşlar kadar özgür olduğumuz bu ülkede kadınları öldürenleri salıveren, yürüyüşleri yasaklayan kişi ve kurumlar o sandıkları ne yapacak? Oylarımızı nasıl sayacak? Biz kurtulabilecek miyiz? Bunları düşünüyor ve korkuyorum.
            Bir İnce Memed olabilecek miyiz merak ediyorum? Her şey herkesin olana kadar önce kendi tarlamızdaki çakırdikenlerini temizleyip sonra da o büyük tarlalar hepimizin olana kadar başında nöbet tutabilecek miyiz bunları düşünüyorum. O İnce Memed ki tepeden tırnağa yürek, o yürekle bu seçimi atlatabilecek miyiz soruyorum?