Neslihan Yiğitler

Neslihan Yiğitler


Bir takım atasözleri

21 Şubat 2022 - 10:34

 Günaydın,
Mavi yakasına, beyazına, hiç yakalısına, öğrencisine tüm emekçilere, evinde, okulunda, her nerede olursa üretenlere günaydın.
Azıcık dinlendiysek koşturmamıza kaldığımız yerden devam edebiliriz. Cuma günü çalışma saati bitimine yakın içimizi kaplayan coşku söndü. Kalan bir miktar yaşama sevgisiyle yolumuza devam edelim. İşimiz her şeyden önce yaşamak.
“Böyle de yaşam olur mu?” Demeyin. Kabağın kilosu neredeyse otuz Türk Lirası. Nasıl çalışmayalım? “Asmayalım da besleyelim mi?” “Çalışmayalım da taşa mı dönelim.” Beşikten mezara, bastonludan yaşamının son baharındakine kadar kimseye dur yok durak yok artık. Hadi kalkın çalışın.
Bir kere ne demiş atalarımız “İşleyen demir ışıldar”. Maşallah hepimiz 120 W led ampul gibi (Ah o ampul) dolaşıyoruz ortalarda. Mesleğini yaparken ikinci iş yapanlar var, emekli olduğu halde çalışanlar var, benim gibi yirmi beş senedir aynı duvara bakıp masa başında ay sonunu getirenler var. Neyse ki kış aylarındayız, benim tesellim bu. Yazın daha bir zor oluyor. Pastanın kaymağını yiyen azınlık güneşliğin altında Bob Marley (get up, stand up) dinlerken o duvara bakmak…          
Çok sayın liberallerin “Sen de çalış senin de olsun” dediğini duyar gibiyim de “Çalışıyoruz ya işte, sorun burada” biz sizin gibi kaymak yiyemiyoruz o nasıl olacak? Fırsat eşitliği, parasız eğitim, hak vs desem “Benim dedem daha çok çalıştı diyecekler” diye korkuyorum. Derler anam derler, bunlar neler neler dediler.
Türkan Saylan’a “Allah o başörtüsünü işte böyle taktırır” dediler. “Yedi nokta bilmem kaç yetmedi mi?” dediler, dediler de dediler. Böyle diye diye sandığa gittiler, birbirlerini seçtiler, desteklediler. Hepsi güzel konuşuyor, vicdanlarını aklıyor Allah için. İşte bak yine her şey onun için. Yaradanın da işi zor be! O da çok çekti artık bunlardan. “Yettiniz, her şeyde de beni kullanmayın” diyecek bir gün ama uzundur ondan da ses yok. Baya baya gemilerini yürüttürüyor bunlara. Bir ses ver nolur “yüceler yücesi!”
Verecek verecek az kaldı. Bu işler böyle yürümeyecek artık. Zamanını bekliyoruz biz de. Neyin zamanı diye sorarsanız, haftaya anlatırım. Ne diyordum, hafta sonu kısa sürdü evet. Şimdi biraz çalışalım.