Murat Aydın

Murat Aydın


Sal gitsin

18 Mart 2021 - 10:48

Korona virüsün Türkiye’de görüldüğünün resmen açıklanmasının üzerinden bir yıl geçti. Salgından etkilenen hemen hiçbir sektöre doğrudan destek veremeyen siyasi iktidar, kalabalık kongreler sonrasında kısmi açılma yapmak zorunda kaldı. Vaka sayılarında azalma bir yana artışın sürdüğü bir dönemde tedbirleri gevşetti. Böylece salgınla mücadele yöntemimiz de netleşmiş oldu: Sal gitsin!
16 Aralık 2020’de TRT Haber, Türkiye’nin günde 1 milyon 500 bin doz aşı yapmayı hedeflediğini yazıyordu. 13 Ocak’ta ilk aşının Sağlık Bakanı’na yapıldığı günden 7 Mart tarihine kadar yani 53 günde 7 milyon 500 bin kişiye ilk doz aşı yapılmış. Yani günde 142 bin kişi aşı olmuş. Hedeflendiği söylenen rakamın onda biri bile değil.
Günlük resmi (!) vaka sayısının 12 binler civarına çıktığı, nüfusun yüzde onundan azının aşılandığı bir ortamda tedbirler gevşetildiğine göre mücadele yöntemi olarak sürü bağışıklığı seçildi demektir.
Hazır yöntem olarak sürü bağışıklığı seçilmişken ve ilk vakanın resmi olarak açıklandığı 10 Mart tarihinin yıl dönümü gelmişken salgınla nasıl mücadele edil(me)diğini hatırlamak gerek.
Önce vakaları açıklamadılar. Daha sonra gelen baskılar üzerine vaka sayıları azaltılarak duyuruldu. Ölüm sayıları belli bir oranda tutuldu ve koronadan ölen birçok kişi gizlendi. Türkiye gerçek ölüm sayılarını Sağlık Bakanlığı’ndan değil, belediyelerin mezarlıklar müdürlüklerinin gömü sayılarından öğrenmeye çalıştı.
En basit ve etkili önlem olarak sunulan maske ve kolonya bulunamaz oldu. Maske satışı önce yasaklandı, sonra sınırlandı, sonra tekrar yasaklandı. Çözüm olmayınca önce PTT sonra eczane eliyle beş maske dağıtılmak istendi yine olmadı. Karneye (TC numarasına) bağladıkları maskeyi dağıtamadıkları günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi duraklara maskematik koydu. İzmir kartını okutan herkes ücretsiz maske ve dezenfektan aldı.
Plansız, programsız ve önceden duyurmadan sokağa çıkma yasağı ilan ettiler. İnsanlar marketlere hücum etti. Halk bir anda evinde kapalı kalınca onlara ekmek, gazete ulaştırmaya çalışan belediyeleri takdir edeceklerine belediyelerin yardım faaliyetlerini yasakladılar.
Hafta sonu sokağa çıkma yasağının ilan edildiği 10 Nisan’da vaka sayısı 4.747’ydi. Cumartesi gününü açık hale getirdikleri 6 Mart tarihinde vaka sayısı 11.770. Dedim ya mücadelenin sal gitsin aşamasına geçmiş bulunuyoruz.