İlknur Demir

İlknur Demir


İyi bayramlar

21 Temmuz 2021 - 13:03

‘’Ruh, doğru nesneleri bulamadığı zaman tutkularını sahteleri üzerine boşaltır,’’ der Montaigne. İnsanoğlu, hayata karşı hırslarını, kaprislerini, şımarıklığını, had bilmezliğini, vefasızlığını boca eder birbirinin üzerine. Üzerimize dökülen/üzerlerine döktüğümüz, ruhumuzu yakan bu yorucu koşuşturmaların merhemi ise sükûndur.  Sükûn huzurdur. Kirlettiğimiz ruhumuzun arınma biçimidir. Bu nedenle dilimize Farsça’dan girmiş bir kelime olan bayramı tanımlarken kullandığımız neşe, huzur, mutluluk, kelimelerinin yanında ‘’dinme-yatışma’’ anlamı olan sükûn sözcüğü ‘’bayram’’ tanımına en fazla yakışandır. Bu kelimenin derin anlamına olan inancımı kaybetmemeye çalışıyor ve çok uzak bir ihtimal gibi görünse bile ben Anton Çehov’un, Altıncı Koğuş kitabında yazdığı cümlelerin hayalini kurmaya devam ediyorum.
‘’Bana güleceksiniz, ancak yeni bir hayatın şafağı ışıyacak, hakikat galip gelecek ve bizim sokağımıza da bayram gelecektir.’’
İçimizdeki sükûnu bulabildiğimiz her gün, her dilde bayramdır. Öyleyse hep birlikte sükûnu bulabildiğimiz iyi bayramlarımız olsun. Ya da; Eid Mübarek, akhtar de nekmregha sha, gezuar bajrami, bajram serif, cejna we piroz be, srecni praznici, kales diokapes, urakh ardzakurd ve bayramınız mübarek.
Umutla kalın…