Bediz Saka

Bediz Saka


Ne tesadüf?

12 Ocak 2022 - 12:17

Merak ediyorum, bu yazıyı okuduktan sonra hayatınızda “tesadüf” diye bir kelime kalacak mı acaba?
Tesadüf, rastgele gelişen, şans eseri karşımıza çıkan olaylar ve kişiler karşısında çoğu zaman telaffuz ettiğimiz bir kelimedir. Ancak, benim gibi kişisel gelişime biraz merak saldıysanız, yaşanılanların neden ve sonuçlarına kafa yormaya başladıysanız tesadüf sandığınız her şeyin aslında “tesadüf” değil, “tevafuk” olduğunun farkına varırdınız.
Peki nedir “Tevafuk”? İlahi plan dahilinde yaşamanız gereken olay ya da karşılaşmanız gereken kişilerin karşınıza çıkma halidir. Hani sizin tesadüf dediğiniz şey.
Şimdi yavaş yavaş düşünmeye başlayın, hayatınızda yaşadığınız “Tesadüfe bak”, “Ne tesadüf” “Tesadüf işte” diye anlamlandırdığınız olayları, karşınıza çıkan kişileri. Olayları dikkatle hatırladığınızda, karşınıza sizin deyiminizle “tesadüfen” çıkan kişilerin sizler için bir görevi olduğunun farkına varırsınız. Kimisi çektiğiniz acılara ortak olmak için gelir hayatınıza, kimisi o dönemki boşluğunuzu doldurmak için, kimisi size ayağa kalkabilme gücü vermek için, kimisi eski sevdiğinizi unutturmak için, kimisi de bazı şeylerin kafanıza dank etmesi için yani sizi kendinizle yüzleştirmek için.
Her ne amaçla gelirlerse gelsinler hayatınıza, içinde bulunduğunuz süreç tamamlandığında, yani siz tabir-i caizse rahata erdiğinizde hayatınızdan çekilip giderler. Bazen ilkokul arkadaşınız olur bu tesadüfen karşınıza çıkan kişi, bazen hiç beklemediğiniz yerde karşınıza çıkan eski bir dostunuz. Bazen ise hiç tanımadığınız biri ile tanıştığınızda, bir bakarsınız “TESADÜFEN” aynı olayları deneyimliyorsunuz. İşte tüm bu kişiler bir görev dahilinde girer hayatlarınıza, sizlere bir mesaj vermek için gelirler karşınıza. Ağızlarından çıkan bir cümle size iletilmesi gereken ilahi bir mesajı içerebileceği gibi, belki de yalnız olmadığınızı anlamanızı sağlamaktır görevleri.
Bir dönem, biranda beliren arkadaşlıklarınızı düşünün şimdi ve ardından hiçbir sebep yokken hayatınızdan çıkan bu isimleri. Ne oldu da arkadaş oldunuz? Ne oldu da bitti arkadaşlığınız? İşte burada karşınızdaki kişi görevini yerine getirmiş demektir. Siz de almanız gerekeni almışsınız. Tıpkı sizin bazı insanların hayatına girip ardından iletişiminiz kesilerek hayatlarından çıktığınız gibi.
İşte bizler farkında olmadan böyle özel bir işleyiş içinde bize verilen görevleri yerine getiririz ama çoğu zaman bunun farkına bile varmayız. Tesadüf ancak filmlerde olur. Gerçek hayatta tesadüf denen şey “tevafuk”tur. Her şey bizim farkına varmadığımız plan dahilinde gerçekleşir.
Zorlayın biraz hafızanızı, yaşadığınız tesadüflerde size öğretilmek istenen neydi? Hayatınızın hangi döneminde en çok tesadüfe maruz kaldınız? Tesadüfen tanıştığınız kişiler size hangi mesajları verdi? Tesadüfen hayatınıza dahil olan yıllardır iletişimde olmadığınız çocukluk arkadaşınız hayatınızın hangi döneminde, siz hangi ruh halindeyken yanınızda yer aldı? Şimdi anlıyor musunuz neden tevafuk olduklarını? Farkına varabildiniz mi görevlerini?
Kişiler ancak sizin hayatınızdaki görevleri sona erdiğinde, size bir şey veremeyecek ve sizden bir şey alamayacak konuma geldiklerinde, hayatlarınızdan çıkar giderler. O yüzden üzülmeyin hayatınızdan çıkıp giden insanlara. Onlar sadece kendilerine verilen rolü oynuyorlar sadece. Ellerinde replik olmadan daha fazla sahnede kalırlarsa dekor olmaktan öteye gidemezler. Bırakın açılsın hayatınızın sahnesinde boşluklar, Evren boşluk sevmediği için muhakkak yeri dolar o boşluğun. Yeter ki siz içinizi ferah tutun.
Bol tevafuklu günler dilerim.