Reklam
Bediz Saka

Bediz Saka


Kurbağa mıyız acaba?

04 Mayıs 2021 - 10:09

Bir yıllık bir koronoavirüs mücadelesinin sonunda hastalığa ve hastalıktan kurtulmaya yönelik çözüm yollarına dair aklımızda kalan soru işaretleri bir tarafta dursun, ciddi ciddi benimle birlikte tüm halkımızın kurbağa olduğunu düşünmeye başladım.
Yıllardır bize kendi hayatlarımıza dair inceden inceye yaşatılan yeni yaptırımlarla birlikte her geçen gün daha da sesimiz çıkmaz bir hal almaya başladık sanki. Sadece ülkemizi değil tüm Dünyayı saran korona salgını nedeniyle de yaşadığımız hiçbir şeye şaşırmama olasılığımız günden güne katlanarak arttı.
Durum böyle olunca haliyle kurbağa olma yolunda emin adımlar atar olduk. Artık hepimiz haşlandığı suda yanarak ölmeyi bekleyen minik sempatik kurbağacıklarız, değil mi? Muhtemelen, neden böyle düşündüğümü merak ediyorsunuzdur.
O halde belki bilmeyenleriniz vardır diye kısaca “Haşlanan Kurbağa Deneyi”nden bahsetmek istiyorum:
“Kurbağayı içinde kaynar su olan bir tencereye bıraktığınız anda hemen ani bir refleksle zıplayarak tencereden dışarı çıkar. Ancak; soğuk suyla dolu bir tencereye koyup ardından tencerenin altındaki ateşi hafif ısıyla açtığınızda, su ısındıkça kurbağa da vücut ısısını tenceredeki su ile uyumlu bir şekilde arttırır ve bu sayede ısınan suyun farkına varmadan yavaş yavaş haşlanır ve bir süre sonra kaynayan su içinde haşlanarak hayatı son bulur.”
Bunun bizimle ne alakası var? Anlatayım izninizle. Hükümetler ya da şirket yöneticileri  hakimiyeti ellerinde olan toplumlara, kurumlara, çalışanlara, kadrolara yeni ve köklü değişim içeren kararlar aldırmak istediklerinde işte bu kurbağa deneyinden faydalanırlar. Biranda artık bundan sonra kurallar budur demek yerine ocağın ateşini hafiften açarak olaya karşı bizi ısındırmaya başlarlar.  Çünkü aksi takdirde alacakları kararları uygulatma konusunda veto yiyeceklerini bilirler. Azar azar alıştıra alıştıra getirilen istenmeyen değişiklikleri uygulatmak böylelikle daha kolay olur ve bu değişiklikler sonrasında gelecek kararları daha kolay  uygulanır kılar.
Hadi ben yine içinizdeki kötü düşünen kurbağa olayım ve hatta insan kimliğime de geri döneyim ki olumsuz olayların enerjisini evrene yaymayalım ama Covid’le arasındaki ilişkiyi kafamda çözümleyemediğim alkol yasağı mevzusu, okullarda okutulmaktan kaldırılan andımız, İstanbul Sözleşmesi, coşkuyla kutlanmayan milli bayramlar vb konular aklımızın bir köşesinde yer etse iyi olur diye düşünüyorum.