Bediz Saka

Bediz Saka


Artık yeter!

23 Şubat 2021 - 10:40


Günlerdir çoğu sanatçımızın ya da halkımızın sahip çıkmaya çalıştığı ülkemizin usta tiyatro oyuncuları ve sanatçıları Sevgili Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’a yönelik dava haberlerini şaşkınlıkla ve üzüntüyle okuyorum.

Ülkemiz insanına yıllarını vermiş, karıncayı incitmekten dahi imtina edecek karakterde, hayatlarını Türk insanını güldürmek ve motive etmek amacına adamış bu iki güzide insanın maruz kaldıkları şey akıl alır gibi değil. 

Her bir milisalisenin dahi pırlantadan çok daha değerli ve önemli olduğu insan hayatında suç sayılamayacak bir hitaptan dolayı, kaldı ki kendisine sarfedilen söz dava eden kişi tarafından herkese karşı defalarca telaffuz edilmesine rağmen sırf dokunulmazlıkları olmadıkları için 4 yılı aşkın bir sürede hapis cezası ile yargılanması ne demektir?

İnsan hayatı, ülkemizde hangi ara bu kadar ucuz oldu? Biliyorum bugüne kadar hiç bir zaman insan ya da canlı, topraklarımızda hakettiği değeri bulamadı ancak bu yargılama şekli reva mıdır? Hiç mi Allah korkusu kalmadı kimsede? Müslümanım diyen biri sırf söylenilen sözden dolayı, hakaret bile sayılmayacak iki kelimeden dolayı nasıl masum insanların yargılanmasına izin verir? Vicdanı hiç mi sızlamaz? Yaradan’a karşı hiç mi sorumlu hissetmez kendini?

Hepimiz bir gün ölmeyecek miyiz? Ben mi yanlış biliyorum. Ölümsüzlük icat edilmedi değil mi? Tapınma da tahminimce geçmiş yıllarda kalmış olmalı. 

Ölene kadar en üst mertebelerde görev alabiliriz, asabiliriz, kesebiliriz dediğimiz dedik olabilir ancak bir gün hepimizin öleceğini unutuyor olabilir miyiz? Hiçbirimiz ölümsüz değiliz, ölümsüz olan tek şey hayata bıraktığımız eserlerdir ve öldükten sonra hakkımızda söylenecek sözlerdir. Bu iki sanatçının “Allah gecinden versin” arkasından söylenecek sözler o kadar naif ve yüzümüzde gülümseme bırakan cümleler olur ki. Peki biz ölsek arkamızdan ne söylenir bunu niçin hiç hesaba katmıyoruz?

Ben taraf tutuyorum arkadaşım. Türk halkının bir ferdi olarak Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’in tarafındayım. Çok değerli Fazıl Say’ın dediği gibi ben sanatçının tarafındayım, bizler birbirimize destek olmadıkça birgün bu değerli sanatçıların yerinde olmama şansımız yok. 

Ben Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve akademik kadrosunun da tarafındayım ve hakkı yenmiş tüm düşünce suçlularının tarafındayım.

Taraf olmak gerekiyorsa, korkak çoğunluk tarafında olmaktansa, haklı azınlık tarafında olmayı seçiyorum.