Reklam
Arzu Armağan Akkanatlı

Arzu Armağan Akkanatlı


Yeniden başlasın

01 Mart 2021 - 10:19


Zaman zaman şikâyet etsek de, kafamızı da kızdırsa sihirli bir yanı vardır hayatın.
Başında kavak yelleri esen delikanlının, âşık olduğu kızla buluştuğunda duyduğu heyecanda da vardır
İki genç kızın birbirleriyle tekrar tekrar aynı cümleleri kurarak konuşmaları, fallar bakmaları, şarkılar tutmalarında da.
Yaşlı bir çiftin birbirlerinin nefeslerini dinleyişlerinde de.
Sırdaşlık kutsal değil midir?
Başınız sıkıştığında, canınız yandığında, kalbinizi kırdıklarında o en güvendiğinizi aramanız, ihtiyacınız olduğunda yanınızda olacağını bilmeniz büyük konfor değil mi?
Bir büyüsü olmalıdır hayatın. Şiir yazmak böyledir. Kitap okumak da, film izlemek de.
 Sevdiğin bir resmi evinin duvarına asmanın mutlulukla çok ilgisi vardır.
Bir sokak köpeğinin ya da bir kedinin üşümesi, acıkması derdindir. Evde bakıyorsan başköşe onundur. Keyiften dört köşe olursun.
 Kıymet verdiğin birine sevdiği yemeği yapıp çağırdığında yemesen de doyarsın onu seyrederken.
 Ufak sürprizler büyük sevinçlerle eş olur.
Karşısındakini olduğu gibi kabul eden ve buna sadık kalabilenler çok güçlüdür.
Samimiyetle özür dileyebilen, içtenlikle teşekkür edebilenler erdemlidir.
 Mücadele ederken, yorgunken, kızgınken, üzgünken bir çiçek ekersin, bir şarkı seni geçmişe götürür,  yaşlı birine yardım edersin, bir çocuğu sevindirirsin, bir fotoğraf geçer eline… Ekmek kokusu gelir bir yerden… Hayat sana bir şey demek isterse, görmeyi reddetmiyorsan, türlü yollar bulur, söyler.
Bir bebeğin ellerine, ayak parmaklarına dokunup onu kokladığın an… Her şeye yeniden başlayabilirsin.
İsteksiz, memnuniyetsiz, şikâyetçi olmak tüm bunları hissetmekten korkmaktır aslında. Hiç hayal kurmamak, umut etmemek, heves duymamak, başka birinin acısını hissetmemek, merhametten yoksun olmak bu hayatta bir insanın başına gelebilecek en büyük talihsizliktir. Yaşama isteğini kaybedenler başkalarınınkine anlam veremezler.
Biliyorum parasızlığın ne büyük dert olduğunu. Biliyorum hastalanmak da çok zor, hasta yakını olmak da. Yakın olduğun ya da âşık olduğun birinin ihaneti ne can yakıcı. Haksızlık yıpratıcı. Ölüm, çok sevdiğin birini ayırmışsa senden, kendinden ayrı düşmüşsün gibi hissedersin biliyorum. Tüm güzelliğini yitirir yaşam. Yola onunla devam etmeye onun için de devam etmeye çabalayacaksın. Bir yol bulur devam edersin. Devam etmek isteyen birilerine yardım edersin.  Hayata geriden başladığını düşünsen ve haklı olsan da, her şey sana karşıymış gibi hissetsen de…
Madem geldin direneceksin.