Reklam
Arzu Armağan Akkanatlı

Arzu Armağan Akkanatlı


Mutluluk

03 Mayıs 2021 - 10:21

Her geçen gün mutluluk hissinden uzaklaşır gibiyiz. Çember daraldıkça biz de daraldık.
Nâzım Hikmet’ in ünlü şiirini hepimiz biliriz.
“Sen mutluluğun resmini
Yapabilir misin Abidin?”
Çocukken herkesin itip kaktığı biriyseniz, akranlarınızın yanında çok çelimsiz görünmüş, sınıflarınızın en ön sırasında oturmak zorunda kalmışsanız belki de mutluluk, rakiplerine korku salan bir boksör olmaktır.
Safra Kesenizde taş varsa, mutluluk yumurtadır.
Şeker Hastasıysanız, hasret kaldığınız bir tatlıdan az da olsa yiyebilmektir mutluluk.
Gerçek mutluluk pahalı değildir. Pahalı ve paralı olanlar uydurmadır. Napolyon’un meşhur “Para para para” sözünden daha çok “ İnsan her şeyi icat edebilir, mutlu olma sanatını asla” demesini hatırlarım. Belki de onun için mutluluk tüm o ünvanlar değil, Josephine’dir.
Rusçada Gorki acı anlamına geliyormuş. Kendine bu adı takma ad olarak alan yazar, mutluluğun temel hak olduğunu söyler. “Kuşlar nasıl uçmak için yaratılmışlarsa insanlar da mutlu olmak için yaratılmışlardır” sözü onundur.
Sofokles “Ölmeden önce hiç kimse mutlu olamaz” demiştir. Onun mutluluğun resmini çizmemesine memnunum bu durumda.
Kasalar dolusu para, şahane arabalar, nefis evler, gösterişli sofralar, giysiler, mutluluğun gerçekçi tanımları gibi düşünülür çoğunlukla. “Parasız mutluluk olmaz” diye de sıkça ifade edilir. Mutluluk, karşısında onu güldürmeye çalışan annesine kahkahalarıyla karşılık veren bebeğin kollarını bacaklarını heyecanla sallarken çıkardığı seslerle, gülen yüzüyle sizi gülümsetmesidir. Sinsiliklere, hoyratlıklara, nezaketsizliklere, böbürlenmelere karşı, pırıl pırıl bir bebek kahkahası…
Kanuni “Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” demiş. Tüm dünya bunu çok acı bir şekilde anladı. Yıllar önce bu virüsten, salgından haberimin olmadığı zamanlardan birinde, annemin yakın bir arkadaşı, yıllardır boğuştuğu astımından bahsederken “Birini çok seviyorsanız ona, nefesim kadar seviyorum seni demelisiniz” demişti. İnsanoğlunu kendisini tehdit eden bu büyük tehlikenin üstesinden geldiği gün gerçek mutluluğu yaşayacağız. Geçtiğimiz haftayı korkular içinde geçirdim. Çok kıymetli iki ablam ve onlardan birinin çocuğu covid oldu. Bana sorarsanız, iyileşmeleri mutluluk.
Mutsuzluk ise çok tehlikelidir. İntikam duygusuna sürükler. Yalnızlığa iter insanı.
Dostoyevski “Birçok insan mutlu olduğunu bilmediği için mutsuzdur” der. Dostoyevski işte, söylemişse durup düşüneceksin.
Mutsuzluk insan ruhunu vahşice parçalar. Güven duygusu tamamen yok olur.
Özgür olmak mutluluktur. Özgürlüğünü kaybetmiş bir insandan dinlediğimizde daha da anlamlanır. Kendini kıstırılmış, köşeye sıkılmış hisseden insanların en büyük ihtiyacıdır özgürlük.
Bugün Dünya Basın Özgürlüğü Günü
Gazetecilik halkın haber alabilme, bilgilenme hakkına hizmet eden saygın bir meslektir. Gazetecilik suç değildir, gazeteciler dönemlerinin tanıklarıdır. Bir gazeteciyseniz mutluluk özgürce haber yapabilmektir. Bu günün anlamına uygun yaşanabilmesini tüm kalbimle diliyorum.
Yüzünüzün güldüğü, mutlu olduğunuz, sağlıklı bir hafta olsun…