Arzu Armağan Akkanatlı

Arzu Armağan Akkanatlı


İzmir'in denizi...

21 Haziran 2021 - 10:09

İzmirli kızlar, İzmirli olduklarını söyledikleri an gelecek cevaba çok alışkındır; BELLİ!
 Şiirler yazılmış, şarkılar bestelenmiştir onlar için. Çok güzellerdir. İhtiyacı olduğu için değil zevk için makyaj yapar çoğu.
Gülümsemeleri, selamlaşmaları, nezaketleri medeniyetlerindendir. Cinsiyetsiz arkadaşlıkları vardır.
Konuşurlarken mimikleriyle, el kol hareketleriyle konuşurlar hem dinler hem de izlersiniz. Öyle samimi. Sinirleri bir anda bozulmaz. Olgun davranırlar. Asfalyaları vardır, arada o atar sadece.
Deniz Gezmiş’i Nazım Hikmet’i Yaşar Kemal’i Sabahattin Ali’yi konuşmaktan mutlu olurlar.  Atatürk’ ü çok severler. Sinemaya, tiyatroya giderler. Kız kıza yemeğe çıkarlar. Kız kıza tatil yaparlar keyifli keyifli.
Başka bir şehirde uzun süre kalmışlarsa döndüklerinde toprağı öpecek hale geldiklerini hemen anlayabilirsiniz.
Zeybek de oynarlar harmandalı da. Oynayana eşlik ederler ya da.
İzmir’in evleri balkonludur ve çiçeklerle bezelidir. İzmir’in kızlarına o balkonlarda rengârenk bir ahenkle otururken, yarı bellerine kadar sarkmış kapının önüne gelen arkadaşlarıyla konuşurken, aileleriyle, misafirleriyle sohbette rastlarsınız sıkça.
İzmir kadın duruşu çok kuvvetli olan bir şehirdir.
Her özel gün ve bayramlarda bayraklarla donatırlar balkonlarını.
Sokaklarda, kapıların önlerinde mama ve su kapları görürsünüz daima.
Sanata sanatçıya saygıyı doğdukları günden beri bilirler çünkü gezdikleri sokakların çoğu vefat etmiş sanatçıların isimleriyle bilinir.
Aslen İzmirli değilseniz bile burada yaşadığınız birkaç yılın sonunda birisi nereli olduğunuzu sorsa ‘İzmirliyim” dersiniz. Öyle hissedersiniz çünkü. İzmir demokrasiden yana bir şehirdir. Anlayışlı, istikrarlı, huzurlu…
Deniz kokan İzmir’de denizler kadar güzel bir kızı katlettiler.
Annesi rahatsızlandığı için bir günlüğüne onun yerine işe gelmişti. Saldırı sırasında binada yalnızdı. Bu saldırı hepimize yapıldı.
Ne siyasetten bahsediyorum ne bir partiden. Nerede ve kime olursa olsun bu yapılan hissedeceklerim aynı. Nefretten bahsediyorum sadece. Hiçbir ayrımın kabul edilebilirliği yok. Savunmasız, tek başına bir kız çocuğu annesinden, yaşamından, geleceğinden koparıldı. İncinerek ayrıldı aramızdan. Yarım kalan kahvaltısını servis etti gazeteler. Nereli olduğu, neye inandığı, inanmadığı, bulunduğu yer umurumda bile değil.
Kutuplaşmanın ne demek olduğunu bilmeyen, din, dil, ırk ayrımından haberdar olmadıkları bir şehirde özgürce ve mutlulukla yaşayıp giden güzel çocuklara, ailelerine ve şehrin orta yerine çok büyük bir utanç ve acı bırakıldı.
 Özgürlüğün baş şehrinde bir genç kızın canına kıyıldı. İzmir’in kokusuna, dokusuna kurşun sıkıldı.
Kıymetli Cahit Külebi “İzmir’in denizi kız, kızı deniz, sokakları hem kız hem deniz kokar” demiştiniz.
Deniz isimli, İzmirli bir kız, birkaç sabah önce İzmir’de katledildi. Hepimizi kan tuttu.